Impresionisti v Jízdárně Pražského hradu

Autor: Helena Michlíková | 6.1.2018 o 17:55 | (upravené 6.1.2018 o 20:43) Karma článku: 2,42 | Prečítané:  216x

Pred doslova pár hodinami sme sa vrátili z Prahy.Tentokrát sme ju navštívili za účelom výstavy. Bola situovaná do Jízdárny Pražského hradu.Je to priestorovo veľmi prijateľné miesto.Organizátori sa snažili vystaviť čo najviac diel.

Zo všetkých možných štátov sveta. Nachádzali sa medzi nimi naozaj skvosty. V podstate bol jeden obraz krajší než ten druhý a ten zas ako ten tretí a ďalší a ďalší. Krása a priehrštie farieb na mňa dýchalo zo všetkých kútov.  

Impresionizmus je umelecký smer, ktorý vznikol koncom 19. storočia. Bol reakciou na ateliérovú maľbu, jeho cieľom je maľba v prírode, kde sa pokúša zachytiť okamžitú atmosféru danej chvíle. Nadväzuje na realizmus, s ktorým má mnoho spoločných prvkov. 

 

K jeho predstaviteľom patria napríklad :

- a mnohí ďalší. 

Výstava je sprístupnená širokej verejnosti do 7.1.2018. Je to pravdepodobne doposiaľ najobšírnejšia expozícia českého impresionizmu. K videniu je viac než 520 obrazov od 78 autorov, od takmer 60. štátnych, mestských, či súkromných inštitúcií, vrátane Národnej galérie. Ako som si mala možnosť všimnúť, zišli sa tam ľudia z rôznych kútov sveta. Veď sa je v konečnom dôsledku na čo pozerať, čo obdivovať.  Impresionizmus kladie dôraz na hru farieb a svetla obklopujúceho predmet. Tak tomu bolo na každom jednom obraze. Či už sa jednalo o zátoky, meandre, lekná, rieky, či kostoly. Všade nájdeme nespočetné množstvo odtieňov jednotlivých farieb. Je to doslova balzam na dušu. Už len pohľad Vám navodí príjemný pocit.  Pred 2 rokmi videlo expozíciu krajinomaľby okolo 35 000 návštevníkov. 

V centrálnej aule sú vystavené diela troch významných osobností- ako Radimský, Švabinský a Slavíček. 

Autorsky ju zastrešuje Spolek Mánes, ktorý tento rok oslávil 130 rokov od svojho založenia. 

O výstavu bol napriek jej blížiacemu sa koncu veľký záujem. 

Pripájam zatiaľ pre mňa asi tie naj. Naj po všetkých stránkach. 

Súvisiaci obrázok

Výsledok vyhľadávania obrázkov

Súvisiaci obrázok

Helena Michlíková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?