Svetlo a tieň

Autor: Helena Michlíková | 10.9.2017 o 22:24 | (upravené 10.9.2017 o 23:48) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  93x

Dve slová, dve dalo by sa povedať opozitá, dve slová na vyjadrenie stavu, dve slová označujúce priestor. Priestor... a čo v ňom ? Vezmime si to na príklade maľby. Na výkres namaľujete napríklad strom a od neho sa odkláňajúci tieň.

Fotka Heleny Michlíkovej.

Tieň, ktorý strom sám vytvoril. Vlastne nie tak celkom. S týmto javom je úzko prepojené svetlo. Doslova je jeho súčasťou, nevyhnutnou súčasťou. Bez svetla by nebol tieň. Vytvára dojem akéhosi prázdneho priestoru. No iba na prvý pohľad. Pri bližšom preskúmaní si máme možnosť všimnúť, že ten priestor vlastne prázdny nie je.  Vypĺňajú ho atómy.

Pri svetle sa nám aj svet v globále zdá akýsi krajší- dovolím si to tak povedať. Farby vystúpia do uhla našej pozornosti, našeho vnímania, do popredia. Nie ako je tomu počas noci, keď sa všade okolo nás rozprestiera čierno-čierna tma. V podaktorých rozprávkach sa pomocou nich strašia deti. Nevidím na tom nič vtipné. Zakrádajúci sa tieň... to je úvod, ďalej sa už autor rozpíše o všelijakých nešťastiach a hneď je po spánku.

Keďže medzi moje záľuby patrí aj fotografovanie, mám zachytených hneď niekoľko objektov s tieňmi. Hodili sa mi do celkovej koncepcie. Rada s nimi pracujem. Dokážem sa pri nich realizovať.

Fotka Heleny Michlíkovej.
Tu je síce zastúpený v minimálnej miere ale predsa.

                                                                                      Helena Michlíková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ekonóm: Penziu v 65 rokoch musí niekto zaplatiť. A budeme to my všetci

Smer chce, aby ľudia odchádzali do penzie najneskôr v 65 rokoch. Prečo je to veľký problém, vysvetľuje pre SME odborník na dôchodky.

ŠPORT

S Trnavou získal historický titul. Tréner El Maestro v klube končí

Mladý kouč pôsobil na Slovensku iba rok.

ŽENA

Zverejnili oficiálne fotografie zo svadby Harryho a Meghan

Autorom je fotograf Alexi Lubomirski, ktorý snímky zhotovil na hrade Windsor.


Už ste čítali?