Fašiangy, Turice

Autor: Helena Michlíková | 5.2.2016 o 21:59 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  65x

Keby som si dnes náhodou nezapla televízor ani by som nevedela,že sme sa ocitli v období,ktoré má prívlastok fašiangové. Keď to moderátor vyslovil,normálne som sa na neho zamerala a nechcelo sa mi tomu vôbec veriť.Aj som sa nahlas

začudovala, nijak mi to časovo nesedelo. No ale dobre, čas letí. Razom sme sa prehupli už do Fašiangov, čo znamená, že sa blíži Veľká noc. Ako sa to spomína aj v jednej piesni : Fašiangy, Turice, Veľká noc ide ... . Napadlo mi, že na ňu nie som vonkoncom pripravená. Veď len nedávno skončilo obdobie Vianoc a už nás čaká ďalšie. 

S Veľkou nocou sa spájajú rôzne zvyky. Podľa jednotlivých krajov. V každom jednom sa niečím líšia. Inak by to bolo, nazvala by som to, nezáživné. Prezentujeme každý vlastné kroje, zvyklosti. Niekde sa oblieva, inde sa šibe. Záleží na zaužívaných zvykoch. Tieto sa prenášajú roky z generácie na generáciu a zvykmi ich nazývame preto, že sú už zaužívané, zobrali sme si ich za svoje a vždy v tomto období ich praktizujeme. 

V minulosti sme farbili vajíčka, veď čím by sme sa odvďačili šibačom ? Ako deti iba ak takto. Niektoré z nás už na nich od skorého rána netrpezlivo čakali, iné sme sa skrývali a posielali sme otvárať naše mamy.Ďalšie sa úplne zatajili. Nemali však na to najmenší dôvod. Tradície sú od toho, aby sa napĺňali. Tak prečo meniť ich pravidlá ? Keď mohli pretrvať tak veľa rokov, urobíme im raz a navždy koniec ?

Helena Michlíková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Klasická nedeľa kedysi: Kostol, obed, futbal. Boli to zlaté časy

Bratislava bola o polovicu menšia, ale na futbal chodilo desaťkrát viac ľudí.

ŽENA

Táňa Pauhofová: Robiť film na Slovensku je samovražda pre ego

Úspešná herečka momentálne hviezdi v kinách.

RECENZIA

Bol to stratený čas alebo je Sherlock stále geniálnym seriálom?

Ako dopadol posledný diel seriálu.


Už ste čítali?